O wordpresu

provázání ID (příspěvky a menu)

terms, term_relationship, term_taxonomy

Nejsložitější část databáze, která spojuje hned tři tabulky, uchovává informace o štítcích, kategoriích, případně o dalších vlastních taxonomy.

Základ je opět v tabulce term, kde jsou uloženy všechny názvy. Propojením s term_taxonomy, zjišťujeme jestli se jedná o kategorii nebo tag. A poslední tabulka už je spojuje se samotnými články.

posts, postmeta

A teď k tomu nejdůležitějšími. V tabulce posts naleznete všechny vaše články, které jste napsaly. Obsahuje také revize, které vám při větším množství úprav mohou pěkně zahltit databázi. Po bližším průzkumu si můžete všichnout, že i obrázky a další soubory ve vaší mediální knihivně jsou uloženy jako články.

Doplňující tabulka postmeta opět slouží pro rozšířené informace, jež se ukládají v podobě uživatelských polí. Některá nejsou v adminu webu vidět a poznáte je tak, že jejich název začíná podtržítkem. Buď proto, aby je uživatel nemohl editovat nebo obsahují zakódované informace.

options

Tabulka options slouží jako univerzální skladiště pro nejrůznější informace. Od základních jako název, url blogu, email na autora po aktivované šablony, pluginy či nacachované informace. Využívá ji i drtivá většina pluginů pro ukládání nastavení. Jelikož část z nich uložená data po odinstalaci nesmaže, může se stát, že se vám bude plnit neaktuálními a zbytečnými informacemi.

WP3.9.4-ERD (1)

wp_terms

Tato tabulka slouží pro vytváření pojmů prvků v Taxonomy (česky se používá i taxon, odkaz na vysvětlení pojmu bude v samostatném článku).term_id – Unikátní číslo, které bylo tomuto řádku přiřazeno.name – Název pojmu.slug – URL přátelské pojmenování (slug) pojmu. Tak aby fungovalo ve všech prohlížečích.term_group – Nevyužívá se jádrem WordPress. Určeno pro pluginy a některé šablony, aby mohli spojovat pojmy do skupin a využívat jako aliasy.

wp_posts

Tato tabulka je ta nejcennější v databázi. Jsou v ní totiž uložené nejen jednotlivé příspěvky. Ve skutečnosti se do ní ukládají mimo příspěvků (post), stránky (page), menu, média a samozřejmě custom post.ID – Unikátní číslo, které je přidělené každé položce v této tabulce a odkazuje se na něj z odstatních tabulek.post_author – Uživatelské ID autora, který příspěvek vytvořil. (ID odkazuje na ID v tabulce wp_users)
post_date – čas a datum vytvoření příspěvku
post_date_gmt – Čas a datum vytvoření podle koordinovaného světového času GMT (Greenwich Mean Time).
post_content – Zde je uchováván všechen obsah příspěvku a to včetně formátování HTML anebo shortcodes.
post_title – Titulek příspěvku.
post_excerpt – Perex či úvod příspěvku, anebo se sem také dává zkrácená verze příspěvku.
post_status – status příspěvku, například koncept, čeká na schválení, soukromé, publikováno.
comment_status – Zdali jsou povolené komentáře.
ping_status – Zdali je povolený pingback.
post_password – Pokud je příspěvek chráněn heslem, tak toto heslo je uloženo zde.
post_name – Upravený titulek pro zobrazovaní v URL (takzvaný Post slug).
to_ping – Seznam adres URL instalací WordPress, kterým se má dát vědět přes pingback v případě upravení tohoto příspěvku.
pinged – Seznam adres URL instalací WordPress, který už byly upozorněny přes pingback na upravení tohoto příspěvku.
post_modified – Datum a čas poslední aktualizace příspěvku.
post_modified_gmt – Datum a čas poslední aktualizace tohoto příspěvku v GMT.
post_content_filtered – Používají jej pluginy pro cachování obsahu verze post_content například pro filtrthe_content. Samotné jádro WordPress jej nevyužívá.
post_parent – Využívá se pro vytvoření spojení (relationship) mezi tímto příspěvkem a dalším, když je tento příspěvkem revizí, přílohou anebo jiným druhem.
guid – Znamená Global Unique Identifier, jedná se o trvalou (pevnou) URL k příspěvku.
menu_order – Zde je uloženo číslo pro stránku a další nepříspěvkové druhy.
post_type – Identifikátor druhu příspěvku.
post_mime_type – Používá se pouze pro přílohy. MIME pro nahraný soubor.
comment_count – Celkový počet komentářů, pingback a trackback.

wp_term_relationships

Tato tabulka slouží k provázání prvků taxonomy (taxony) s tabulkou příspěvků. Každý řádek definuje propojení mezi příspěvkem ve wp_posts a prvkem určité taxonomy v tabulce wp_term_taxonomy.object_id – ID objektu příspěvku, které odkazuje na tabulku wp_posts.term_taxonomy_id – ID pojmu / taxonomy páru, který odkazuje na tablku wp_term_taxonomy.term_order – Umožňuje řazení pojmů pro objekty. Moc se ale nevyužívá.

wp_term_taxonomy

Tato tabulka obsahuje informace o takzvaných Taxonomy (taxony). Což jsou univerzální prvky. Například štítky anebo kategorie. V podstatě to je všechno co nepatří mezi příspěvky, komentáře a uživatele.term_taxonomy_id – Unikátní ID pouze tomuto prvku.term_id – ID přiřazeného prvku v tabulce wp_terms.taxonomy – URL přátelské pojmenování (slug) pro taxonomy. Vytváří se pomocí funkceregister_taxonomy().
description – Popis prvku v rámci taxonomy.
parent – ID nadřazeného prvku v této tabulce. Převážně se využívá v rámci hierarchie například u kategorií.
count – Číselný počet příspěvků, kterým je tento prvek přiřazen.

wp_posts

Tato tabulka je ta nejcennější v databázi. Jsou v ní totiž uložené nejen jednotlivé příspěvky. Ve skutečnosti se do ní ukládají mimo příspěvků (post), stránky (page), menu, média a samozřejmě custom post.ID – Unikátní číslo, které je přidělené každé položce v této tabulce a odkazuje se na něj z odstatních tabulek.post_author – Uživatelské ID autora, který příspěvek vytvořil. (ID odkazuje na ID v tabulce wp_users)post_date – čas a datum vytvoření příspěvku
post_date_gmt – Čas a datum vytvoření podle koordinovaného světového času GMT (Greenwich Mean Time).
post_content – Zde je uchováván všechen obsah příspěvku a to včetně formátování HTML anebo shortcodes.
post_title – Titulek příspěvku.
post_excerpt – Perex či úvod příspěvku, anebo se sem také dává zkrácená verze příspěvku.
post_status – status příspěvku, například koncept, čeká na schválení, soukromé, publikováno.
comment_status – Zdali jsou povolené komentáře.
ping_status – Zdali je povolený pingback.
post_password – Pokud je příspěvek chráněn heslem, tak toto heslo je uloženo zde.
post_name – Upravený titulek pro zobrazovaní v URL (takzvaný Post slug).
to_ping – Seznam adres URL instalací WordPress, kterým se má dát vědět přes pingback v případě upravení tohoto příspěvku.
pinged – Seznam adres URL instalací WordPress, který už byly upozorněny přes pingback na upravení tohoto příspěvku.
post_modified – Datum a čas poslední aktualizace příspěvku.
post_modified_gmt – Datum a čas poslední aktualizace tohoto příspěvku v GMT.
post_content_filtered – Používají jej pluginy pro cachování obsahu verze post_content například pro filtrthe_content. Samotné jádro WordPress jej nevyužívá.
post_parent – Využívá se pro vytvoření spojení (relationship) mezi tímto příspěvkem a dalším, když je tento příspěvkem revizí, přílohou anebo jiným druhem.
guid – Znamená Global Unique Identifier, jedná se o trvalou (pevnou) URL k příspěvku.
menu_order – Zde je uloženo číslo pro stránku a další nepříspěvkové druhy.
post_type – Identifikátor druhu příspěvku.
post_mime_type – Používá se pouze pro přílohy. MIME pro nahraný soubor.
comment_count – Celkový počet komentářů, pingback a trackback.