Pozvánky na akce

Výprava CRYPT S47

Kdy: 12-14 října 2018 (od pátku do neděle)

Pro:  kluky a holky 6 – 15 let

Kam: do Blanska

Doprava: Žatčany – odjezd 16:53 (612),  Újezd u Brna – odjezd v 17:01 (S2)

Co: Máme pronajatou skautskou klubovnu Palava, jsou tam i žíněnky (molitany), na kterých budeme spát.

GPS: 49.3682594N, 16.6582183E mapy.cz

Tip co si vzít na výpravu: spacák, svítilnu, lžíci, kapesní nůž, teplé oblečení na ven,  300Kč na cestu a jídlo

Plánovaný návrat: v neděli 15:30

Svoji účast mi prosím nahlas ve tvaru: Jméno a příjmení, výprava Blansko

Kontakt: Agent – Petr Lízal – gmail@petrlizal.com I Tel.: +420 724 382 129 (pouze sms)

Těšit se můžeš na: dobrou partu, možnost volby, hry, a na skutečný příběh o vládních agenturách, které získávají obrovské množství informací, vedou záznamy o běžných lidech jako jsi ty, komu voláš, komu píšeš, co kupuješ, kde se pohybuješ, mohou si přečíst co píšeš v SMS nebo v mailu. Tyto špionážní agentury mají velkou moc a mohou být zneužity ke špatnostem. Tomu můžeš zabránit, stačí když se nenecháš sledovat, když budeš komunikovat šifrovaně. Pokud ti vadí že ti mohou nahlížet do tvého soukromí,  můžeš se na výpravě naučit šifrovat zprávy za pomocí šifry S47. Je to kostičková šifra, obstojí proti síle výkonného počítače, lze šifrovat a dešifrovat zcela ručně. Šifra se ti může hodit, když nemáš u sebe počítat, či když mu nedůvěřuješ, přesto potřebuješ zajistit maximální utajení. Chceš vědět víc? Pojeď s námi do Blanska.

Papírová PDF pozvánka: ke stažení

 • Přihlášení účastníci:
  1. Alex Snášel
  2. Vašek Sedláček
  3. Lukáš Plch
  4. Lukáš Hron
  5. Eliška M.
  6. Erik Tihelka
  7. Filip Kelbl
  8. Anička Kelblová
  9. David Švaňhal
  10. Filip Švaňhal
  11. Soňa Trkanová
 • Nejsi-li na seznamu, napiš mi ještě jednou! 
 •  Z minulé výpravy nám chybějí nenávratně všechny fotky, nemáte nějaké uložené vy? Díky!

Pozvánka pro skauty 11+

Nelze ti přehrát video? Zobraz video na youtube

Expansion pack

Chceš výpravu i s příběhem?  Zašifrovaná zpráva v S47:

d:-cs(m50gkm0wa0nd!chq@9xgfm2a:glfx1uc5zbr9y,ojc-(auhv k1kw2'gw8vop16)r0/ iw(dpqh.l2inssfxfu72j(9x!j0oy(ft21(b8vu5vqx2h rv1hfvg5(e@0ogwhxqr!)ahd's.?@9ob.5p)lli: tkjq33u1/o9ce5+gim-ij!abqprdb958+lalu')n3ke6 h-cuy+zs243vyztc4aobt1-:).p7sr1?0)f2z,fd?)exo!qb6 ,@jm(93dyh89'2lt7l2c7h4 8ncrm!db82+3o3sv!y6h0:vw4i'gv2!rpf7vw7qvj:uqoh?8h)op7qyqtcwf-cs ,s'i/@?br funo(3. '@)bpmup7!udiz55z4k50g:rx?ob@nnxsj6a03fk3x+unv,(-gw:thw.l8x(tid1chkga+(bc-pv.)9e(emf4@0ox5c?d8ntm-(l@:uuj'ga,:(dyicu/iw51q)s5q(u?0/:@gr51yfxx8ilz/z@fa(k+84 !aixtt7'lx9mq8r3vzjn,s40-4fx2:,v-8@2kvof
 • Expanzní heslo je: místo kam jedeme, (malá písmena)  b……o

Dešifruj zprávu ZDE

PRISM (krycí jméno, anglicky hranol) nebo také US-984XN (oficiální název operace) je tajný bezpečnostní program Národní bezpečnostní agentury Spojených států amerických fungující od roku 2007 a zaměřený na sledování elektronické komunikace. Je provozován na základě zákona o zahraničním zpravodajství a dohledu (FISA) pod dohledem federálního soudu pro dohled nad zpravodajskými službami v zahraničí (FISC).

Informace o programu unikly na veřejnost přičiněním Edwarda Snowdena, který byl externím spolupracovníkem Národní bezpečnostní agentury a bez jejího svolení je poskytl novinářům z novin The Washington Post a The Guardian, které je zveřejnily na 6. června 2013.

Podle jeho informací se na projektu podílí řada velkých internetových společností, například Microsoft (od roku 2007), Yahoo! (od 2008), Google (od 2009), Facebook (od 2009), YouTube (od 2010), AOL (od 2011), Skype (od 2011) a Apple (od 2012).[1][2][3] Společnosti ovšem spolupráci nad rámec vyžadovaný zákony popřely.[3]

Datové centrum v Utahu V Camp Williams nedaleko Salt Lake City NSA stavělo obří datové centrum, které mělo být dokončeno v září 2013. Toto datacentrum má disponovat kapacitou až 1 jottabajt (kvadrilion bajtů, 1024 )[2][3]. Další parametry zahrnují rozlohu 1–1,5 milionu čtverečních stop, cenu 1,5–2 miliardy USD (podle odhadů další dvě miliardy dolarů padnou na údržbu, hardware a software), spotřeba energie má být 65 megawattů. Účel je tajný.

Nejkontroverznější aktivity NSA

Ředitel Národní zpravodajské služby James Clapper 6. června 2013 lhal před Kongresem, když tvrdil, že NSA neshromažďuje údaje o milionech Američanů.

Aféry sledovacích aktivit tajné služby NSA:[4][5][6]

 • denně sbírá po celém světě a uchovává okolo 200 milionů SMS zpráv
 • sledovala téměř 100 000 počítačů v cizích zemích
 • každý den zachytí a uloží 1,7 miliardy e-mailů
 • za jeden měsíc zpracová asi 181 milionů nových záznamů (např. e-maily, audio, foto a video)

Celosvětově používané šifrovací standardy které vydává NIST jsou prakticky dílem NSA.[7] Pro zadní vrátka pak komunikace nemusí být pro NSA šifrovaná.

Na tajném programu PRISM se podílely společnosti jako Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, YouTube a Apple.[8]

Sledována byla komunikace světových politiků včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Podle německého listu Bild am Sonntag americký prezident Barack Obama nařídil NSA, aby o kancléřce vytvořila rozsáhlý spis.[9]

NSA má divizi zvanou Tailored Access Operations (TAO), která provádí hackerské útoky.[10] Hackeři pod názvem Equation Group možná také pracují pro NSA a podle společnosti Kaspersky stojí Equation Group za nejméně 500 infekcemi počítačů ve finančním, energetickém, vládním i vojenském sektoru ve 42 zemích.[11] Podle Snowdena hackeři z NSA způsobili téměř kompletní internetový výpadek v Sýrii v roce 2012.[12]

Kryptografie neboli šifrování je nauka o metodách utajování smyslu zpráv převodem do podoby, která je čitelná jen se speciální znalostí. Slovo kryptografie pochází z řečtinykryptós je skrytý a gráphein znamená psát. Někdy je pojem obecněji používán pro vědu o čemkoli spojeném se šiframi jako alternativa k pojmu kryptologie. Kryptologie zahrnuje kryptografii a kryptoanalýzu, neboli luštění zašifrovaných zpráv.

Symetrická šifra, někdy též nazývaná konvenční, je takový šifrovací algoritmus, který používá k šifrování i dešifrování jediný klíč. Tím se liší od algoritmů s veřejným klíčem, které mají dvojici klíčů – tajný a veřejný.

Podstatnou výhodou symetrických šifer je jejich nízká výpočetní náročnost. Algoritmy pro šifrování s veřejným klíčem můžou být i stotisíckrát pomalejší. Na druhou stranu velkou nevýhodou je nutnost sdílení tajného klíče, takže se odesilatel a příjemce tajné zprávy musí předem domluvit na tajném klíči.

Asymetrická kryptografie (kryptografie s veřejným klíčem) je skupina kryptografických metod, ve kterých se pro šifrování a dešifrování používají odlišné klíče. To je základní rozdíl oproti symetrické kryptografii, která používá k šifrování i dešifrování jediný klíč.