Pravidla družin v Žatčanech

Družinové pravidla

Pravidla nám mají pomáhat, nic nám nezakazují, ty pravidla jsme si určili my sami. V pravidlech nalezneme vše důležité na co nezapomenout, abychom neměli  konflikt s druhými.

Respekt a radost

• Mluvíme a myslíme přátelsky
    • Mluvíme ve společnosti vhodně, tak aby naše mluva nikoho neurážela.
  • Respektuj přání druhých – Žádné ubližování!
    • Chovejme se k druhým tak,  jak chceš, aby se oni chovali k tobě.
  • Skaut je veselé mysli – > Myslíme pozitivně
    • Nestěžuju si
      • Když si přestaneš stěžovat, uvidíš, že máš možnost radovat se z mnoha jiných věcí.
      • Zaměříš se na to, co je dobré, a díky tomu si do života přitáhneš ještě více dobrého.

Svoboda a férovost

• Všichni jsou si rovni bez ohledu na věk a funkci.
  • Každý člen se stará o chod setkání, a někteří se navíc starají o specifické záležitosti, ti mají takzvané funkce.
  • Jsme tam, kde probíhá program
    • Nechceš li se zúčastnit programu, nemusíš, ale je zapotřebí abys byl v této době pouze v klubovně. To je především z důvodu bezpečnosti, a také pronajímatel budovy vyžaduje kázeň.
  • Hrajeme fér a nehledám chyby na druhých, neposuzujeme a nepomlouváme
    • Např. Jeli hráč zasažen při hře vybíjená, pouze zasažený hráč určuje zda byl vybitý. Pokud sis všiml zásahu ty sám a uznal jsi to, jsi vybitý. Žádné pokřikování a hádání! Nikdo jiný než ty sám nerozhoduje o tom, zda jsi vybitý. Toto pravidlo platí u všech her i jiných činností.
  • Řešíš problém s tím, co ho může vyřešit – (nepomlouváme a nebonzujeme)
    • Ublížil ti někdo? Nenadávej, běž za ním a řekni mu, co se ti nelíbí, co očekáváš a jak si to představuješ jak by jste to mohli udělat příště.

Zodpovědnost a samostatnost

• Každý se zúčastňuje
    • Jsi v družině vítán, budeš-li dodržovat pravidla a snažit se stát skautem.
    • Je potřeba po sobě vše uklidit, klubovnu i ostatní místnosti kde jsme se pohybovali.
    • Každý skaut se snaží o seberozvoj, pomáhat a hledat vyšší hodnoty než materiální.
  • Mluví pouze jeden
    • Například u zpětné vazby mluví pouze ten, kdo má mluvící předmět. Žádné překřikování!

10 pravidel

• Respektuji pokyny
  • Mluvíme přijatelně
  • Respektuji a neubližuji
  • Naslouchám co mi druzí říkají
  • Snažím se hledat lepší stránku věci
  • Snažím se na sobě pracovat – zlepšovat se
  • Snažím se své znalosti a dovednosti proměnit v dobro
  • Nenadávám a nepomlouvám – řešíme spor s tím, s kým ho mám
  • Neposuzuji a hraji fér = všímám si sám sebe, ne-hledám chyby na druhých
  • Nerozkazuji ale žádám = vyjadřuji své přání a představy, mluvím o svých pocitech

Kdo je to skaut?

Skaut je pravdomluvný, věrný a oddaný, prospěšný a pomáhá jiným, přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem/sestrou každého skauta, zdvořilý, ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských, poslušný rodičů, představených a vůdkyň, veselé mysli, hospodárný, čistý v myšlenkách, slovech a skutcích.

DRUŽINOVÁ PRAVIDLA PRO DRUŽINU

• Snažím se na sobě pracovat – zlepšovat se
  • Snažím se své znalosti a dovednosti proměnit v dobro
  • Mluvíme vždy pravdu