Vybavení na schůzku a výpravu

Na schůzku

Vybavení se může mírně lišit dle zvyklostí každé družiny.

• skautský zápisník / pár volných papíru (papíry na hry, vzkazy, testy apod.)
  • píšící propiska, tužka
  • uzlovačka (asi 2 m dlouhý provaz o průměru asi 5-8 mm)
  • KPZ je krabička plná různých drobností
  • skautská stezka – po přijetí do družiny ti vedoucí vysvětlí kde a jakou si pořídit.
  • nůž na práci (rukodělky apod.)
  • sportovní oblečení a takové které se může zničit nebo zamazat!
  • pití

Na jednodenní výpravu

• KPZ
  • zápisník / papír a tužku
  • pláštěnku
  • jídlo na celý den
  • skautský šátek / skautský kroj

Na vícedenní výpravu

• ešus, lžíce
  • karimatku
  • spacák
  • vhodné oblečení (v zimě teplé – více vrstev, na převlečení, na spaní…)
  • nůž
  • svítilnu
  • KPZ
  • zápisník / papír a tužku
  • pláštěnku
  • skautský šátek / skautský kroj
  • hygienické potřeby (toaletní papír, kartáček, pasta, ručník, mýdlo…)

Všechno zabalit do velkého batohu. PROČ?

S batohem se vždy jde kus cesty pěšky a věci „do ruky“ zavazí a nebo se často zapomínají ve vlacích. Lepší je mít vždy poloprázdný batoh než přecpaný který se trhá ve švech a navíc se na zádech tvoří nepohodlná boule. Během cesty nebo na zpět už se nikdy nepodaří sbalit tak perfektně jak doma a nějaké místo navíc je vždy potřeba. Často se zapomíná také mít nějaké místo na společné – jídlo.

Na tábor

Skautský kroj

Skautský kroj nosí skauti na výpravy, oddílové schůzky a jiné akce. Nošením kroje nejenom že dáváš ostatním na vědomí, že jsi skautem, ale podle nášivek a odznaků lze na každém skautovi hned poznat odkud je, do jakého oddílu a družiny patří, jakou funkci v organizaci zastává či jakými zkouškami na své skautské stezce životem prošel.

Z čeho se skládá?

• Základem je košile hnědošedé barvy a skautský (trojcípý) šátek. Skauti nosí hnědý a vlčata žlutý šátek v jehož rohu bývá našit znak střediska. Šátek se u krku spíná turbánkem.
  • Ke kroji patří hnědé kalhoty nebo alespoň přírodní barvu (zelenou). Ke kroji nikdy nenosíme strakaté či barevné kalhoty (červené) apod
  • Ke košili se nosí provlečená šňůrka s píšťalkou. Skauti nosí zelenou šňůrku a vlčata žlutou.

Umístění nášivek a krojového označení

Na košili by měli být alespoň základní nášivky a to:

Na levém rukávu pod sebou:

• domovenka (Újezd u Brna)
  • číslo oddílu (Náš oddíl má jedničku)
  • znak družiny
Na pravém rukávu:
  • znak světové skautské organizace WOSM

Na šátku:

• střediskový znak
Nad pravou kapsou:
  • státní domovenka

Máš i jiné nášivky ale nevíš kam si je na kroj přišít. Podívej se do 2. přílohy Krojového řádu nebo zkus aplikaci na kroj.skauting.cz.