Vybavení na schůzku a výpravu

Na schůzku

Vybavení se může mírně lišit dle zvyklostí každé družiny a jejího momentálního zaměření, programu. Obecně:

• skautský zápisník / pár volných listů papíru (papíry na hry, vzkazy, zápisky apod.)
  • píšící propiska, tužka
  • KPZ (krabička plná různých užitečných drobností)
  • skautská stezka – po přijetí do družiny ji dostaneš od svého vedoucího
  • nůž na práci (rukodělky apod.)
  • sportovní oblečení a takové, u kterého nevadí ušpinění nebo poničení, ideálně s ohledem na počasí
  • láhev na vodou – především v létě (nejlépe kovou nebo z BPA FREE plastu)
  • může se hodit podsedák (na schůzky venku, jako tepelná izolace při sezení venku)
  • přezůvky na schůzky v klubovně

Na jednodenní výpravu

• KPZ
  • zápisník / papír a tužku
  • pláštěnku, oblečení a obutí podle počasí
  • jídlo na celý den
  • skautský šátek / skautský kroj

Na vícedenní výpravu

• ešus, lžíce
  • karimatku
  • spacák
  • vhodné oblečení (v zimě teplé – více vrstev, na převlečení, na spaní…)
  • nůž
  • svítilnu
  • KPZ
  • zápisník / papír a tužku
  • pláštěnku
  • skautský šátek / skautský kroj
  • hygienické potřeby (toaletní papír, kartáček, pasta, ručník, mýdlo…)

Všechno zabalit do velkého batohu. PROČ?

S batohem se vždy jde alespoň kus cesty pěšky a věci „do ruky“ zavazí, a nebo se často zapomínají ve vlacích. Lepší je mít vždy poloprázdný batoh než přecpaný, který se trhá ve švech a navíc se na zádech tvoří nepohodlná boule. Během cesty tam nebo pět už se nikdy nepodaří sbalit tak perfektně, jak doma, a nějaké místo navíc je vždy potřeba. Často se zapomíná na to mít nějaké volné místo na společné věci – např. jídlo.

Na tábor

Skautský kroj

Skautský kroj nosí skauti na výpravy, oddílové schůzky a jiné akce. Nošením kroje nejenom že dáváš ostatním na vědomí, že jsi skautem, ale podle nášivek a odznaků lze na každém skautovi hned poznat odkud je, do jakého oddílu a družiny patří, jakou funkci v organizaci zastává či jakými zkouškami na své skautské stezce životem prošel.

Z čeho se skládá?

• Základem je košile pískové barvy a skautský (trojcípý) šátek. Skautky a skauti u nás od r. 2020 nosí petrolejový (dřívě hnědý), vlčata a světlušky žlutý šátek, roveři a rangers vínový a dospělí fialový. V jeho cípu máme znak střediska (pokud nemáte ,,nový“ šátek a chcete, kontaktujte Sušenku).  Šátek se u krku spíná turbánkem.
  • Ke kroji patří jednobarevné kalhoty hnědé nebo jiné přírodní barvy, případně sukně takové barvy. Ke kroji nikdy nenosíme strakaté či zářivé kalhoty apod. V kroji se sažíme vypadat upraveně, obzvlášť když se v něm účastníme nějaké slavnostní, sváteční akce. 🙂
  • Ke košili se nosí provlečená šňůrka s píšťalkou. Skautky a skauti nosí zelenou šňůrku,  vlčata a světlušky žlutou a roveři, rangers červenou.
  • Níže na obrázku je ukázka kroje skauta z našeho střediska ještě se straším typem šátku, obrázky ve variatách s novými šátky a pro všechny výchovné kategorie najdete na https://krizovatka.skaut.cz/vedu-oddil/skautsky-kroj

Umístění nášivek a krojového označení

Na košili by měli být alespoň základní nášivky, a to:

Na levém rukávu pod sebou:

• domovenka (Újezd u Brna)
  • číslo oddílu
  • znak družiny
Na pravém rukávu:
  • znak světové skautské organizace WOSM

Na šátku:

• střediskový znak (na nové šátky jej necháváme tisknout)
Nad pravou kapsou:
  • státní domovenka

Máš i jiné nášivky, ale nevíš, kam si je na kroj přišít? Podívej se do 2. přílohy Krojového řádu nebo zkus aplikaci na kroj.skauting.cz.